Cronica Campionatului European de Motocros – EMX65 & EMX85 – Zarnesti 08-09.06.2024

001 C43A7696Prima Semifinala a Campionatului European de Motocros (Zonele de Sud Est și Sud Vest), pentru clasele EMX65 și EMX85 s-a desfasurat pe circuitul Breghina între 8 și 9 iunie 2024. Clubul Jitsu Zărnești a organizat foarte bine un concurs greu, o semifinală în care ambele grile au fost pline și am avut la start viitori campioni europeni și mondiali.

Prima zi de concurs a fost marcată de ploile de vineri, organizatorii luând decizia mutării antrenamentelor libere și calificărilor pentru clasa EMX65 pentru cea de a II-a parte a zilei. Traseul a fost pregătit fără greșeală, iar spectatorii au fost răsfățați cu preparatele restaurantului “Ferma de la munte”.

EMX85

0001 571A1613Sportivul italian Andrea Uccellini (Husqvarna), concurent din zona de Sud Vest a Europei a câștigat ambele manșe. Acesta a avut parte de o primă manșă disputată, doi sportivi francezi: Kenzo Ferez (KTM) și Leo Diss-Fenard (KTM) preluând rapid conducerea cursei. Italianul revine treptat, urcă pe locul doi în turul 5 și trece pe prima poziție în tura următoare. Manșa a II-a a fost o cu totul altă poveste, italianul reușind holeshot-ul și conducând cursa de la cap la coadă. Pe podiumul final, locul doi merge tot la un sportiv italian, RIGANTI Edoardo, pe trei urcând liderul zonei de Sud Vest, francezul Leo Diss-Fenard.

02 start 65EMX65

IVANDIC Roko (Rokotherocket), din Croația a făcut la Zărnești o demonstrație de forță și o promisiune pentru podiumul finalei de la Loket care se va desfășura în Iulie 2024. Ea a fost urmată pe podium de către doi francezi: CEZ Timotei și AGULLO Mathys.