Cronica Motocrosului Națiunilor Europene – TCS Racing Park 20-22.09.2024

000001 571A3337Circuitul TCS Racing Park a fost gazda competitiei Motocross of European Nations 2024 si a fost o gazda excelentă. Concursul s-a desfășurat între 20 și 22 Septembrie și a adus la start 15 țări care au luptat pentru titlul de cea mai bună națiune europeană la motocros. Concursul a fost organizată de către clubul Top Cross TCS Otopeni împreună cu Dual Racing. Festivitatea de deschidere a avut loc pe 20 septembrie în fața magazinului Promenada din București. Aici a fost amenajată o scenă unde au urcat pe rând echipele națiunilor prezente, fiind prezentat fiecare sportiv de la fiecare clasă.

00001 C43A5668Au concurat clasele de Fete și de Băieți. La băieți au fost trei clase: clasele 85cc -doi piloți, 125cc -un pilot, și 250cc -un pilot.

Felicitări echipelor câștigătoare la Motocrosul Națiunilor Europene 2024: Echpa Spaniei la Fete și Echipa Italiei la băieți! Felicitări tuturor celor implicați în acest spectacol pe două roți, organizatorilor și voluntarilor, părinților și spectatorilor! Au fost trei zile frumoase, un circuit impecabil și curse deosebit de spectaculoase.
00001 C43A6490România a avut la Start două echipe Echipa A - EROSS KOPPANY - EMX 250cc, BANU MIHNEA-ANDREI - EMX 125cc, DUMITRU SAMI-ALEXANDRU – EMX 85cc, STOICHITU VLAD-STEFAN - EMX 85cc, EMX Woman’s: BANCILA STEFANIA & COJANU AIDA-IOANA; Echipa B - HABEANU DENNIS-STEFAN - EMX 0001 C43A6424250cc, STEFANESCU TUDOR - EMX 125cc, MARIAN DANIEL - EMX 85cc, SENCHEA DAVID-ANDREI - EMX 85cc, EMX Woman’s: COJANU MAYA-ELENA & HASU IULIA. Felicitări tuturor sportivilor noștri!
După o luptă spectaculoasă dusă cu Franța până la ultima cursă, reușește victoria cu doar trei puncte diferență echipa Italiei. Pe locul trei urcă echipa Spaniei. România 1 s-a clasat pe un foarte bun loc 5 cu 93 de punte, iar România 2 pe locul 8.
001 C43A5293Și la Fete a fost o luptă strânsă, argintul fiind câștigat de echipa Germaniei chiar dacă la finalul celor două manșe era la egalitate de puncte cu Franța (10 puncte, dar clasări mai bune pentru Germania). Cu 7 puncte, titlul pentru cea mai bună națiune feminină de motocros european merge la echipa Spaniei. Echipa România 1 s-a clasat pe locul 6, iar România 2 pe 8.
Rezultatele complete sunt disponibile aici.