Cronica CNIR Viteza & CE BMU Road Racing Et. III&IV – Serres, Grecia 31.05-02.06.2024

0001 571A5855[2]Campionatul European BMU Road Racing si Campionatul National de Viteza al Romaniei au avut programate etapele 3 si 4 la sfarsitul saptamanii trecute in Grecia. Etapele nationale au fost organizate de catre clubul Lupo Racing pe circuitul din Serres intre 31 mai si 2 iunie 2024.

Au concurat clasele: SSP600 cc, SBK 1000 cc, 300cc, CF Moto, Stock 600, Stock 1000 Debutanti 600 cc; Debutanti 1000 cc, Motoclasic:250 si Open Special.

00001 571A4477[1]Temperaturile au fost duminică de 37 de grade la Serres, pe o pistă unde au luat startul peste 140 de sportivi din Romănia, Bulgaria, Turcia, Grecia, Cipru, Bosnia & Hertegovina și Macedonia de Nord.

Teodorescu Razvan a fost primul sportiv român care a urcat pe un podium din Campionatul European BMU, la clasa SSP300. Acesta a încheiat în ambele zile de concurs pe locul 3. Podiumul național a fost completat sâmbătă de către Voinea Mihai Alexandru și Dănilă Andrei. Duminică pe locul doi urcă Danilă Andrei, urmat de Dumitru Dragos.

01 571A5071[1]Am avut satisfacția să vedem la cursa clasei Supersport două generații în aceeași cursă. Ionel Pascotă este încă de neînvins în Campionatul Național, în timp ce Patrick Pascotă a făcut pasul la clasa mare cu clasări pe locurile 4, respectiv 5. Podiumul național a fost completat în ambele etape de către Adrian Petrovici (Petrovici Racing Team), și Bârlădeanu Florin (Team 555).

La clasa F600, cel mai bine clasat pilot român în etapa 3 a fost Moraru Vasile (Pascota I.I. Timisoara), iar în etapa 4 Cresneac Serban (Wedo Racing).

Goidea Cristian (MRM București), a fost cel mai bun român în cursa clasei F1000 de sâmbătă, iar  Alexandrescu Eduard (Go Racing), în cea de duminică.

00001 571A5758[1]Denis Braescu Muresan (Lupo Racing), s-a impus în ambele curse ale clasei balcanie STK600. Felicitări! Acesta a fost urmat pe podium de către Bar Alexandru și Chivu Vlad.

Pivniceru Marian (IQ Motorsport), a făcut la clasa Superbike o figură frumoasă în compania unor piloți greci și bulgari foarte buni și conduce cu maxim de puncte în clasamentul național. Marian a încheiat ambele etape pe locul 5 al Campionatului European BMU.

La clasa CF Moto câștigă în ambele etape naționale Cazacu Andrei (Taifun Racing). Podiumul este completat sâmbătă de Dumitru Dragos (Wizard Racing Team), și Dumitrașcu Sebastian, iar duminică de către Epure Florentina (Petrovici Racing Team Constanța), și Dumitru Dragos.

00001 C43A3801La Motoclasic MX250 am avut podium integral românesc cu Aster Justinian, Caradjov Iosif (amândoi de la clubul Lupo Racing), și Blemovici Sergiu (Wedo Racing).

La Motoclasic Open Special Sărac Cristian (Arici Supermoto), urcă pe locul doi balcanic în ambele etape. Ultimul loc al podiumului BMU este ocupat tot de piloți români, sâmbătă Doană Florin Viorel (Drobeta Motors), iar duminică Marin Virgil (Century Team).

Rezultatele complete sunt disponibile aici.

Clasament CNIR Viteza 2024 dupa 4 etape

Următoarele etape naționale, balcanice și din Campionatul Alpe Adria vor avea loc între 14 și 16 iunie 2024 pe circuitul Panonniaring din Ungaria.