Cronica CNIR Endurocross Et. IV – Mica, CJ 22.06.2024

449058032_1128598605040402_830636234786191307_nEtapa a IV-a a Campionatului National de Endurocross al Romaniei s-a desfasurat sambata in localitatea Mica din judetul Cluj. Concursul a fost organizat foarte bine de către ACS Lion Racing Team Sebis pe 22 Iunie 2024.

Au concurat clasele: MOTO-A, VET, B, C si FETE; QUAD-A și C; ATV-A, C.

Etapa de la Mica a fost nu doar una bine organizată ci și o adevărată sărbătoare locală. Mulțumită implicării autorităților locale (Primăria Mica și Consiliul local Mica), #ExtremCrosscountryMica a fost o adevărată sărbătoare de două zile care a inclus și etapa noastră națională într-o atmosferă cu adevărat estivală.

Kovacs Ervin Zsolt de la Go Racing București nu și-a găsit încă rivalul la clasa Moto PRO și reușește să parcurgă șapte ture cu un avans de peste patru minute în fața mult mai tânărului Ioan Chiujdea (Motokron Racing Team). Pe locul trei urcă Casian Ivan de la Quad Club Timișoara.

Pop Viorel Vasile câștigă clasa Veteranilor în fața lui Olaru Anton (ACS Tourmont). La clasa Moto Expert podiumul a fost următorul: Gherman Leonardo Coradi (Master Bike Cluj), Apati Denis Adrian (Lion Racing Team Sebiș), și Tamas Elekes (Go Racing București).

449159425_995066272625418_1130099466515670724_nClasa Hobby a fost cea mai populată, aceasta aducând la start 23 de sportivi. Se impune Tamas Balint de la clubul Master Bike Cluj. Pe locul doi se clasează Popa Vlăduț (Motokron Racing Team), iar pe trei Horvath Jozsef  (Lion Racing Team Sebiș).

Crăete Mădălin de la Euronautica Racing este la rândul lui de neoprit la clasa ATV PRO. Locul doi la această clasă este obținut de fostul mare campion de la Quad, Bodea Sebastian (Quad Club Timișoara), urmat de Muntean Răzvan de la Hard Enduro Maramureș. La clasa C podiumul a fost următorul: Balaci Mario Alexandru (Quad Club Timișoara), Dobra Dan Ioan (ATH Racing Florești), și Bălasa Andrei Nicolae (Lion Racing Team Sebiș).

Tudor Alexandru Mădălin (ACS Odobești), este singurul care reușește cinci ture la clasa Quad PRO. Coechipierul său, Săbăduș Ionuț, este al II-lea, iar Hălmăgean Denis (Lion Racing Team Sebiș), urcă pe trei. Clasa C este câștigată de către Vaidecuțan Săndel (ACS Odobești). Tulvan Cristian (Lion Racing Team Sebiș), termină pe doi, iar Belean Luca pe trei.