Cronica CE MX EMX65 & EMX85 & BMU Et.II – Afyonkarahysar, Turcia 18-19.05.2024

571A4392 133Campionatul European de Motocros 2024 al claselor EMX65 și EMX85 a avut programat la sfarsitul saptamanii trecute cea de a II-a etapa. Concursul s-a desfășurat între 18 și 19 mai în Afyonkarahysar, Turcia și a contat și în Campionatul European BMU de Motocros (Et.II).

La clasa EMX65 Andrei Susanu a terminat manșele de concurs pe locurile 2 respectiv 3 și se află în acest moment pe locul 3 în clasamentul general european cu 71 de puncte.

Sami Dumitru reușește să se mențină la conducerea clasei EMX85 după primele două etape și are acum 82 de puncte, la egalitate cu turcul Efe OKUR, dar cu mai multe manșe câștigate. Sami a avut in Turcia o primă manșă în care a fost penalizat cu 10 locuri.. În manșa a II-a încheiat pe locul 2 și astfel a încheiat această etapă cu un total de 32 de puncte.

În Campionatul European BMU, la clasa MX125, Mihnea Banu reușește să urce pe treapta a II-a a podiumului balcanic.

Rezultatele complete sunt disponibile aici.