Cronica Campionatului National de Dirt Track al României 2024 – Brăila 24-25 August

00001 571A1558Stadionul Municipal din Braila a gazduit la sfarsitul saptamanii trecute etapele Campionatului National de Dirt Track 2024. Organizatorii celor trei etape au fost cluburile CSM Brăila și CSTA București.

În Campionatul Național al României a concurat clasa seniorilor. Clubul CSM Brăila a organizat și o Cupă dedicată Juniorilor cu două clase de concurs: 125cc și U21 (500cc), aceștia concurând în deschiderea celor două zile de concurs. Vineri, 23 August, clubul brăilean a organizat de la ora 17:00 și o Întâlnire a Veteranilor. Au fost prezenți actuali si fosti sportivi din Bulgaria si Romania (Brăila, București și Sibiu). Sportivii au avut parte astfel de o frumoasă recunoaștere a istoriei acestei discipline moto atât de iubite de către brăileni.

0001 C43A1036Sâmbătă, 24 August 2024, a fost de departe ziua cea mai spectaculoasă a acestui Campionat. Spectatorii au fost prezenți în număr mare în tribune și cei care au rezistat până la sfârșit nu au avut ce regreta. Andrei Popa a fost în controlul primei etape naționale și a reușit la finalul celor 12 manșe să fie pe primul loc cu 8 puncte. a fost urmat pe podium de Gheorghe Marian 0001 C43A1092cu 7 puncte și Mircea Agrișan cu 5 puncte. Directorul de concurs împreună cu organizatorii de la Clubul Sportiv Municipal Braila au decis să dispute tot sâmbătă și primele șase manșe din etapa a II-a. În manșa în care s-au întâlnit favoriții acestui concurs Gheorghe Marian a plecat mai bine, dar Andrei Popa nu a cedat nici o clipă lupta pentru prima poziție. Ultima curbă se anunța decisivă și Andrei decide să forțeze o depășire pe exterior. Motocicleta a derapat, iar Andrei a lovit protecția gonflabilă a stadionului. 001 C43A1069Restul este istorie, Gheorghe Marian reușind să câștige apoi fără probleme etapa a II-a. În ultima etapă Andrei Popa nu mai fost apt 100%, astfel încât acesta s-a văzut nevoit să se mulțumească în final cu titlul de Vicecampion.
Gheorghe Marian este astfel Campion Național al României la Dirt Track în 2024!  Podiumul a fost unul integral cu sportivi de la clubul CSTA București, pe locul trei urcând Mircea Agrișan (care a primit și un premiu pentru întreaga lui activitate).
Cupa Brăila dedicată juniorilor a fost câștigată de către Nicolae Alexandru la clasa U21 și Damian Andre la clasa 125cc.
001 571A1712Felicitări cluburilor organizatoare și felicitări tuturor celor implicați în acest eveniment unic!